הקלטת נפחי וידאו גדולים במיוחד

הקלטת נפחי וידאו גדולים במיוחד. מי צריך ואיך מבצעים?

הקלטת נפחי וידאו גדולים במיוחד או כפי שנקראת בשפה המקצועית Volumetric Capture  נדרשת במספר אפליקציות וידאו ייחודיות ובייחוד בתחום תרבות הפנאי. אולפני הקלטות, אולמות ספורט וכיו"ב.

מדובר על מערכת מרובת חיישנים (מצלמות) ברזולוציה גבוהה ובקצב צילום גבוה. קצב הצילום הגבוה, הרזולוציה והעובדה שקיימות מספר רב של מצלמות, משמעותן, נפח אדיר של אינפורמציה אותה יש להקליט ובדרך כלל תוך תיאום בין כל החיישנים דהיינו סנכרון.

מטבע הדברים נדרשים ממערכת כזו מספר תכונות עיקריות:

  • חומרה במחיר אטרקטיבי
  • מערכת קלה להגדרה והרחבה על ידי הגדרות אוטומטיות וקישוריות קלה בין החיישנים.
  • מערכת קלה לפריסה בשטח.
  • תיעוד נתונים על פי הפריסה בשטח.

מוצר מושלם למערכת כזו קיים בחברת IO-Industries המיוצגת על ידי AsioVision  בישראל.

עם מצלמות VoluCam של חברת IO-Industries ניתן לבנות מערך של הרבה מצלמות מסונכרנות במדויק סצנה כלשהי, לצלם ביצועים מזוויות רבות. הסרטון המוקלט מעובד באמצעות תוכנת שחזור, מה שמייצר דגם תלת ממדי של הסצנה. זהו דגם מוצק ונע של המבצע שניתן לצפות בו בחופשיות מכל הזוויות.

מערך של מצלמות כאלה נמצאות כבר באולפנים רבים ברחבי האולפן ובכל מקום בו נדרשת טכנולוגיה של Volumetric Capture.

מדוע אולפנים בוחרים במצלמות IO INDUSTRIES לאפליקציות אלה?

הקלטת נפחי וידאו גדולים במיוחד

אמנם הוכח שניתן להפיק תוכן וידאו נפחי באמצעות מצלמות וידאו ברמה תעשייתית רגילה, אך התוצאות בדרך כלל נמוכות בסולם האיכות החזותי, מה שהופך אותה לפחות משכנעת וסוחפת. מצלמות כגון ה VoluCam הן כבר מזמן השלב הבא, בעלות תכונות סטנדרטיות שבדרך כלל אינן זמינות במצלמות וידאו מסחריות. זה כולל התאמת פורמט וידאו גמיש מעבר לתקני וידאו שידור טיפוסיים של 16:9, כגון 4:3 או אפילו יחסי רוחב-גובה של 1:1, מה שיכול להפוך שילוב של מצלמות מרובות סביב אזור לכידה ליעילה יותר. כמו כן, שימוש בחיישני תמונת Global Shutter מבטל עיוות תנועה שמשפיע על עיבוד לאחר ההקלטה. היכולת להביא סרטון RAW לא דחוס לשלב שלאחר העיבוד מאפשרת את התוצאות האיכותיות ביותר. כל התכונות הללו ועוד נמצאות במצלמות IO Industries, מה שהופך אותן לבחירה אידיאלית עבור יישום זה.

בהתאם לשיטת השחזור התלת-ממדית ולנפח הבמה הנלכד, יש להשתמש בכמה עד הרבה מאוד מצלמות וידאו בו-זמנית כדי להבטיח שכל הזוויות של הנושא/ים נראות בתוך כל חסימות שעלולות להתרחש במהלך הופעה. המשמעות היא שיש צורך בפתרון הקלטה אמין מרובה מצלמות, כזה שיכול להתאים למספר רב של מצלמות מבלי להקריב ביצועים או יציבות. IO Industries מספקת כבר שנים פתרונות מובילים בשוק להקלטת וידאו מרובה מצלמות, המבוססים על ארכיטקטורה חלוצית של חומרת הקלטת וידאו ישירה לדיסק מבוססת FPGA. מצלמת IO Industries Volucam היא התוספת האחרונה לסדרה זו, המשלבת יכולת הקלטת RAW לא דחוסה ואחסון SSD בעל קיבולת גבוהה במצלמה.

יתרון נוסף היא התוכנה לניהול צילום מרובה מצלמות

סדרת מצלמות Volucam תוכננה מהיסוד תוך מחשבה על יישומי הקלטת וידאו מרובת מצלמות. לכן הושקע מאמץ על עיצוב ממשק התוכנה של המפעיל כמו עיצוב המצלמות עצמן. תוכנתIO Industries StudioCap-VC IO מאפשרת למפעילים שליטה על קבוצה שלמה של מצלמות Volucam בבת אחת – ביטול משימות רבות ככל האפשר לכל מצלמה – תוך מתן משוב מובן על מצב מערך המצלמות. פקדים מסופקים כדי להגדיר את הגדרות המצלמה, להתחיל ולעצור הקלטות ולבחור מצלמה אחת או יותר להצגת וידאו חי בהילוך איטי. תוכנה זו מאפשרת עבודת אולפן נוחה גם למי שאינו בקיא במצלמות תעשייתיות. לשימוש  ב Volumetric capture, תכונות מיוחדות כמו יצירת כיול ומסגרות רקע משולבות במלואן לשימוש בשלבי עיבוד מאוחרים יותר.

לתוכנה גם תמיכה בשחזור תלת ממדי.

טכניקות שונות להפקת וידאו מנקודת מבט ממערכות מצלמות מרובות נבדקו והוכנסו לשימוש לאורך זמן. רבים מסתמכים על נתוני מצלמת וידאו צבעונית לקביעת פרטי הצורה והמרקם כאחד. אחרים מיישמים גישה רב-מודאלית, המשלבת תוצאות שנקבעו עם נתוני מצלמות צבע ומצלמות 3D. רוב מצלמות 3D הן שילוב של חיישן תמונה מונוכרום עם מקרן אור מובנה אשר פולט דפוסי אור בלתי נראים על עצמים מול המצלמה. באמצעות עיבוד של מצלמה בודדת או זוג סטריאו, ניתן לקבוע את פרטי הצורה גם במצלמות אלו. מצלמות הווידאו של IO Industries זמינות עם חיישני רבים בצבע או מונוכרומטיים, מאפשרים שימוש עם מסננים אופטיים זמינים כדי לאפשר הדמיה באורכי הגל הקרובים לאינפרה אדום הנפוצים על ידי מקרני אור מובנה. מערכות לכידת וידאו מרובות מצלמות מבית IO Industries, בשילוב עם מקרני אור מובנים מיוחדים, שימשו באולפנים רבים כדי לייצר שחזורים תלת ממדיים מציאותיים להפליא.

פתרון כולל להקלטת וידאו מרובת מצלמות

כשמדובר בתכנון פתרון הקלטת וידאו מרובה מצלמות באמצעות מצלמות מיוחדות, במיוחד מצלמות  תעשייתיות כאשר יש צורך בגמישות ובסט התכונות שלהן בפרויקט, לעתים קרובות מתמודדים עם האתגר של ארכיטקטורה מורכבת מבוססת ריבוי מחשבים, שהוא הפתרון הנפוץ להקלטת וידאו ממצלמות מסוג זה. כאשר הפרויקט דורש שמערכת המצלמות תהיה ניידת וניתנת להעברה מהירה לאתרי צילום שונים, האתגר הזה יכול להיות אף קשה יותר. ל-IO Industries יש היסטוריה ארוכה של אספקת מערכות הקלטת וידאו קומפקטיות וניידות מרובות מצלמות, אך עם הצגת סדרת Volucam, הפתרונות הפכו גמישים עוד יותר. מלבד המצלמות, כל מה שצריך ללכידת מיקום מרחוק הוא מתג רשת עם מספיק יציאות ומחשב בודד (מחשב נייד אפילו) כדי לשלוט בכל מערך המצלמות. ניתן לבצע הקלטות, כאשר הנתונים מאוחסנים ישירות ב-SSD הפנימי של כל מצלמה, ואז ניתן להחזיר הכול מאוחר יותר למחשב הראשי כדי להוריד את ההקלטות.

רזולוציה גבוהה משפרת משמעותית את התחושה של המצאות בעולם האמיתי.

האולפנים המובילים כיום ללכידת נפח משתמשים במצלמות ברזולוציה גבוהה עם רזולוציית 4K ומעלה, כך שהם יכולים לספק הולוגרמות של הסצנה המצולמת עם טקסטורות מפורטות ודמויות חיות. ייצוג פרטים זעירים כגון שיער, עור ובד מסייע בשיפור גורם התחושה הכוללת של חוויה סוחפת בהפקה. עבור מערכות Volumetric Capture בזמן אמת עם יכולות תחושה אמיתית, קיים גם הצורך במצלמות ברזולוציה גבוהה יותר. לשם כך נעשה שימוש במצלמות ברזולוציה גבוהה עם ממשקים  דיגיטלים ברוחב פס גבוה, והממשק המתאים ביותר לכך הוא CoaXPress (CXP). CXP הוא פרוטוקול וידאו דיגיטלי המשמש בסביבות תעשייתיות תובעניות, כלי בדיקות תעופה וחלל – ומערכות Volumetric Capture בזמן אמת בעלות ביצועים גבוהים. אפשרות דומה, שנחשבת לעתים קרובות, היא USB3Vision, פרוטוקול וידאו שאומץ עבור ממשק USB3 PC. לעומת זאת, CXP מספק קצבים  מהירים יותר (60+ fps) של וידאו ברזולוציה גבוהה יותר (4K+) תוך שהוא מציע אורכי כבל וידאו ארוכים, סנכרון  ואספקת חשמל למצלמה.

ניפגש במאמר הבא

מאמרים נוספים שיענינו אותך

Leave a Comment