שילוב מערכות לאיתור דליפות גזים באמצעות מצלמות על רחפנים ובכלי טייס לא מאוישים

שילוב מערכות לאיתור גזים וכלי טיס לא מאוישים

כפי שצוין בכתבה הקודמת היתרון הגדול ביותר בטכנולוגיית OGI על פני טכנולוגיות אחרות לגילוי דליפות גזים היא ביכולת ההדמיה מרחוק.

מפעלים לעיבוד גז טבעי, בעיקר מפעלים גדולים בשטחים עצומים כמו למשל מפעל אל חוסן שאה באבו דאבי, מטהרים גז טבעי גולמי על ידי סילוק מזהמים מסוימים.
גזים מזהמים אלה מסוכנים לעיתים קרובות מאוד לחשיפה לבני אדם ולכן יש לעקוב בקפידה אחר צינורות גז ותשתיות אחרות לצורך נזילות.
שילוב חדשני של מל"ט וטכנולוגיית הדמיית גז אופטי נבדק והתברר כדרך יעילה מאוד לניטור שדות גז עצומים.

שדה הגז החמוץ של השאה ממוקם כ -180 ק"מ דרומית-מערבית לאבו דאבי, באיחוד האמירויות הערביות. המפעל החדש לעיבוד גז השאה מתוכנן לעבד 1,000 MMSCFD (מיליון מטר קוב רגיל ליום) של גז חמוץ. המפעל ממוקם בשלושה אזורים מישוריים צמודים בצד המזרחי-מרכזי של שדה השאה עם טווח מזרח למערב של כ -6 ק"מ. העיבוד של גז חמוץ עם ריכוז גבוה של גז מימן גופרתי מסוכן (H2S) – מה שמכונה תהליך ההמתקה – מוגבל לאזור המערבי.

למרות אמצעי הבטיחות הרבים עבור צוות מפעל אל חושן שאה, האזור המערבי, המסומן כאזור האדום, עדיין מהווה סיכון בריאותי ובטיחותי משמעותי עבור אנשי תחזוקה ומפעילים אחרים.

שימוש ברחרחנים לאיתור דליפות גז היא שיטה שאינה בטוחה עבור המפעיל

חלק מהגזים רעילים מאוד, מאכלים, דליקים ונפיצים, החברה השתמשה במה שמכונה רחרחנים לאיתור דליפות גז, אך זו לא דרך יעילה לכסות רשת צינורות כה עצומה, והיא מאוד לא בטוחה עבור המפעיל. לכן אל חוסן גז מצאו דרך יעילה יותר לסרוק את האזור לדליפות.

המריח הוא בדיקה ידנית המפיק אות שמע כאשר הוא נמצא בסמוך לדליפה. למרות שמדובר בשיטת זיהוי משתלמת יחסית, בדיקת ההרחה מחייבת את המפעיל להתקרב מקרוב למקור הדליפה, מה שעלול להיות מסוכן. מרחרח לא מאפשר למפעילים לראות דליפה, כך שתמיד יש מעורבות ניחוש ואיבוד הזמן בחיפוש אחר המקור.

בטיחות מעל לכל: שימוש באמצעי ראייה מוטסים ולא מאויישים

חברת פליר המיוצגת על ידי אסיו ויז'ן בישראל ביחד עם חברת המתמחה בפלטפורמות מוטסות לא מאוישות החליטו לאגד את הידע שלהן בתחום הדמיה של גז אופטי ובדיקה אווירית. הן הגיעו לפיתרון משותף המבוסס על מצלמת FLIR G300a.

במהלך טיסת ניסוי של מל"ט הונח בקבוק גז דולף על הקרקע וה- FLIR G300a הצליח לפקח עליו בצורה מדויקת מאוד מהאוויר כפי שנראה בתמונות הבאות:

מצלמות הדמיה גז אופטיות מבית FLIR יכולות לדמיין ולאתר נזילות גז שאינן נראות לעין בלתי מזוינת. בעזרת מצלמת הדמיה גז אופטית קל לסרוק ברציפות התקנות שנמצאות באזורים מרוחקים או באזורים שקשה לגשת אליהם.

מצלמת הגז האופטית FLIR G300a נבחרה למצלמה המקוררת המותקנת על גבי פלטפורמות מוטסות. היא מכילה גלאי אינדיום אנטימוניד (InSb) מקורר המפיק תמונות תרמיות בגודל QVGA עם אופטיקה # F נמוך ורגישות גבוהה, ה- G300a מגלה את הנזילות הקטנות ביותר. למצלמה יש גם מצב הרגישות הגבוה (HSM) של FLIR המשפר עוד יותר את רמת הזיהוי של המצלמה כך שניתן יהיה לאתר את דליפות הגז הקטנות ביותר. קל מאוד לשלוט על FLIR G300a ממרחק בטוח וניתן לשלב אותו בקלות ברשת TCP / IP.
רחפן המצויד במצלמה זו כמו הנראה בתמונה הבאה משמש כבר במספר שדות גז טבעי ומתקני תעשייה בעולם.

הרחפנים מצוידים במצלמות נותנים מענה לשדות גז רחבי היקף

שוק הגז באמת יוכל ליהנות מטכנולוגיה זו. מפעלי גז הם בדרך כלל רחבים מאוד, כך שעם פתרונות המל"ט שלנו תוכלו לסרוק את השטחים הגדולים הללו ביעילות רבה וגם לספק סקירה טובה. הם יכולים לקחת אותך למקומות שקשה להגיע אליהם או שנדרש מאמץ רב ללכת אליהם. במפעלי עיבוד גז יש לרוב אזורים מסוכנים, כמו האזור האדום במפעל אל חושן שאה. מצלמות הדמיה גז אופטיות כמו ה- FLIR G300a יכולות לסרוק אזורים מסוכנים אלה ללא כל סיכון למפעילים אנושיים.

בכתבה הבאה: איזה גזים ניתן לאתר באמצעות טכנולוגיית OGI?

ניפגש במאמר הבא

מאמרים נוספים שיענינו אותך
Comments
  • איל בן דור
    הגב

    מהו התחום ספקטרלי? broad band ?

Leave a Comment