שימוש במערכת לראיה ממוחשבת למדידת משקל

שימוש במערכת לראיה ממוחשבת למדידת משקל

מערכות אסיו וויז׳ן לראייה ממוחשבת פותרות אתגרים, איתם מתמודדות תעשיות מסוגים שונים ומגוונים. כאשר אנו נתקלים בבעיה שאינה קשורה לראייה ממוחשבת בקשר ישיר, נוצרים לעיתים פתרונות יצירתיים ולא צפויים, למשל: מערכת D3 לראייה ממוחשבת שמחליפה מאזניים במדידת משקל.
הדבר דומה לכלב שאומן לאתר חולי קורונה בעזרת חוש הריח.
מצחיק ככל שזה נשמע, על פי תוצאות מחקר של אוניברסיטת האנובר שפורסמו לאחרונה, הדבר ככל הנראה אפשרי.
במקום לבדוק את נוכחות הנגיף בבדיקה אמפירית במעבדה, הדבר יוכל להיעשות תוך שניות אחדות באפו של בעל זנב הולך על ארבע.

אבל איך זה דומה למצלמה ש״מודדת משקל״, ומה זה בעצם מצלמת D3 לראייה ממוחשבת?

בשונה ממצלמת דו־מימד שאיננה קולטת עומק של תמונה, מצלמה שמשמשת לראייה ממוחשבת בתלת־מימד מסוגלת לשדר למחשב תמונה של חלל מסויים, והמחשב בתורו מעבד את התמונה לכדי המידע של כל הפרמטרים שנמצאים במרחב התמונה על אורכה, רוחבה ועומקה.

דוגמא לתהליך הזה אפשר לראות במה שנקרא ״Bin picking״: רובוט בעל זרוע ובקִצָּהּ צבת מלקטת ניצב מעל מיכל מלא באובייקטים, ומוטלת עליו המשימה לאסוף בכל פעם אובייקט אחר ולהוציאו מן המיכל. הרובוט מצויד במצלמת תלת־מימד שקולטת תמונה של החלל המצוי במיכל, התמונה עוברת לעיבוד בחומרה, וזו מעבירה את המידע לרובוט כך שהוא יודע בכל רגע נתון בדיוק אילו אובייקטים נמצאים היכן, ובדיוק באיזה מנח הם נמצאים במרחב ובאיזו זווית עליו לכוון את זרועו כדי לגשת אל האובייקט.

הדפסות תלת מימד

גם בתחום של הדפסות תלת־מימד נעשה שימוש במערכת וויז׳ן לראייה ממוחשבת: כאשר מדובר בהדפסה שעליה להגיע לרמת דיוק גבוהה מאוד, דרך טובה לבדוק את איכות ההדפסה היא להעביר אותה תחת מצלמת תלת־מימד שתמדוד אותה מכל הכיוונים, ועל פי מידות שהוגדרו לה מראש תוכל לקבוע שהחפץ תקין או שאיננו תקין. הראייה הממוחשבת בתלת־מימד נמצאת יעילה במיוחד בתחומים שבהם אין מקום לטעויות, כמו בתעופה למשל, ובעזרתה אפשר להפעיל בקרה על האלמנטים השונים בתהליך הייצור של חלקי המנועים או הכנפיים של המטוס, ולוודא שכל הזוויות מדויקות.

השאיפה לדיוק קיימת למעשה בכל תחום. כל בעל מוצר או עסק רוצה לספק ללקוחותיו את התוצרת הטובה ביותר, הנכונה ביותר – המדויקת – בין אם מדובר בטאבלט משוכלל ובין אם בעוגיה. הדיוק מתבטא בבקרה מוקפדת על טיב המוצר לכל אורך תהליך הייצור, בקרה שמטרתה לזהות פגמים וכשלים. במקרים רבים, אם מתגלה פגם באריזה או בתוכן, ואם אין פיתרון טוב יותר – התוצרת עלולה להיזרק לפח. למשל, בפס ייצור של משקאות קלים טוב יהיה אם הבקרה על התוצרת תוודא כי כל בקבוקי הזכוכית זהים זה לזה, וכי בכל הבקבוקים נמזג משקה במידה שווה ובהתאם לכמות הרצויה. על מנת לוודא שהכמות שנמזגה היא הנכונה אפשר לשקול את הבקבוקים במאזניים, אלא שלא בכל המקרים אפשר יהיה למדוד כל בקבוק ובקבוק, ואם נמצא שמשקל של כמה בקבוקים ביחד אינו מגיע למידה הרצויה, נאלץ אולי להתחיל מחדש ולזרוק כמות מסוימת של משקה שנמזגה עד כה.

אז איך אפשר להשתמש במערכת לראייה ממוחשבת כדי למדוד משקל?

אם נציב מצלמת D3 מעל לפס הייצור במקום שבו נמזגים הבקבוקים, היא תוכל לפענח את גובה המשקה שנמזג לכל בקבוק. מאחר שהבקבוקים זהים בנפחם, כל שעל המצלמה לעשות הוא לזהות את הגובה הרצוי שהנוזל אמור להגיע אליו ולהתריע במקרה שהמזיגה לא הושלמה כראוי.

יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסה בתחום הוויז׳ן יכולות לספק פתרון פשוט ואלגנטי לבעיה מורכבת ולתרום לתיעול תהליכים תעשייתיים שיחסוך חומר גלם, כסף וזמן.

ניפגש במאמר הבא

מאמרים נוספים שיענינו אותך

Leave a Comment